Egerszegi Krisztina kapta idén a Szent István-díjat, melyet az esztergomi vár lovagtermében múlt szombaton Schmitt Pál köztársasági elnök, Jankovics Marcell, a Szent István-díj Alapítvány kuratóriumának elnöke és Bihari Antal, a díj alapítója adott át az ötszörös olimpia- és kilencszeres Európa-bajnoknak, az évszázad sportolójának.
Az esztergomi vár lovagtermében, Schmitt Pál köztársasági elnök, Meggyes Tamás polgármester, Czene Attila olimpiabajnok, úszó, sportért felelős államtitkár, Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, valamint a libanoni és a jordániai nagykövet részvételével tartották meg az idei Szent István-díj átadóját múlt szombaton délelőtt. A ceremónián a Szent István-díj korábbi kitüntetettje, Wittner Mária, Béres Klára és Béres József, Buzánszky Jenő is részt vett. A díjátadón külön köszöntötték a határon túli magyarok képviselőit, illetve azokat a civil társadalmi szervezeteket, vállalkozásokat, melyek anyagilag is támogatják a Szent István-díj Alapítványt. Az ünnepségen a díjátadás moderátora, Kondor Katalin újságíró-szerkesztő köszöntötte a jelenlévőket, majd a tavaly indult hagyomány szerint az alapítvány Szent István-érmet adományozott a párkányi, Dániel Erzsébet etnográfusnak. Az ünnepségen többen is felszólaltak méltatóként, elsőként a Szent István-éremmel elismert Dániel Erzsébetről beszélő Pogány Erzsébet, a pozsonyi székhelyű Szövetség A Közös Célokért Iroda igazgatója lépett a pulpitusra. „Szívünket melengeti a tudat, hogy nem csupán mi, felvidéki magyarok tekintünk megilletődötten a méltóságteljesen fölénk magasodó esztergomi Bazilikára, hanem itt a bizonyosság, Esztergomból is jól látszanak a mi, lankák-dombok közt szerényen megbújó értékeink. Köszönet a Szent István-díj kuratóriumának, hogy a párkányi régióból, a Felvidékről választottak a Szent István-éremre valóban érdemes kitüntetettet. Dániel Erzsébet közösségszervező, népművelő, etnográfus, aki közéletünk meghatározó, elismert és szeretett személyisége” – hangsúlyozta Pogány Erzsébet.
Az ünnepség második részében egymás után szólaltak fel az Egerszegi Krisztinát méltatók, köztük Molnár Zoltán, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára, aki köszöntőjében egyebek mellett elmondta, a különböző riportokban leginkább azt szokták kérdezni Egerszegi Krisztinától, hogy vajon megérte gyermekkorában, hajnalban felkelni, keresztülutazni a sötét városon, bemenni a Spartacus uszodába, aztán órákon át róni a hosszokat. „Krisztina mindig azt mondja, hogy a sport nem veszi el a gyerekkort, csak még gazdagabbá, önállóbbá, fényűzőbbé teszi. Azt is minden alkalommal elmondja, szerinte az is nagyon fontos, hogy a sport rendet visz az életbe. Mint, ahogy az ő példája is mutatja, a sikeres sportolók az évek múltán is érezhetően formálják a közgondolkodást, hatással vannak a magyarság életére” – méltatta a díjazottat Molnár Zoltán, majd azzal folytatta, hogy bajnoknak lenni öröm és feladat, aki a dobogó tetején áll, az bizony messzire látszik, és ott csak hibátlan erkölccsel és méltósággal illik állni, mert bajnoknak lenni hatalmas felelősség. Az olimpiai bizottság főtitkára azzal zárta gondolatát, hogy egy bajnok teljesítménye hozzájárul a nemzet önbecsüléséhez és ezzel a nemzet sorsára is kihat. Ezt követően Hargitay András úszó világbajnok, a Szent Korona szertartás hazai fő szervezője, ismertetője, népszerűsítője lépett a mikrofonhoz. Az egykori olimpikon kiemelte, hogy nagyon sajnálja, hogy nincs arra fórum, hogy Egerszegi Krisztina ötszörös olimpiai és kilencszeres Európa-bajnoki aranyérme mellet a többi, ugyancsak világraszóló eredményéről lehessen beszélni. „Nemcsak az olimpiai eredményei egyedülállóak Egerszegi Krisztinának, hanem az egész világ közvéleménye figyelt rá és 2001 januárjában megválasztotta őt az évszázad sportolónőjének” – fogalmazott Hargitay András.